Świetlica Wiejska w Cewlinie - podlegająca pod:

czwartek, 31 lipca 2014

wakacje 2014 ...

    Tegoroczne, zorganizowane zajęcia w świetlicy w Cewlinie rozpoczęły się 07.07.2014 i trwały do 25.07.2014r. Zajęcia prowadzone były w godzinach od 10:00 do 16:00. Sfinansowane zostały przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radę Sołecką Cewlina, Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie oraz rodziców. Podczas wakacji dzieci skorzystały z licznych atrakcji m.in. warsztaty plastyczne kulinarne, sportowe, profilaktycznych, fotograficznych oraz wycieczkach edukacyjno – rozrywkowych.

       W pierwszym tygodniu dzieci uczestniczyły w wielu warsztatach hobbystycznych, które prowadzone były przez zaproszonych gości. Na "pierwszy ogień" poszły warsztaty fotograficzne, które poprowadziła Pani Alicja Reiske. Celem warsztatów było rozwijanie zainteresowań sztuką fotograficzną, nabywanie umiejętności fotografowania. Na koniec spotkania odbyła się sesja zdjęciowa w plenerze, po czym każde dziecko otrzymało od Pani Alicji pamiątkowe zdjęcie, a świetlica zyskała kolejne grupowe zdjęcie.
        Następne warsztaty poprowadziła Pani Anna Wiśniewska (Wiosanka), która zaproponowała wykonanie scrap-a (w polskim tłumaczeniu kawałek papieru) ze zdjęciem dziecka. Każde dziecko mogło wykonać ramkę metodą LO – layout. Dzieci wykazały się fantazją i dobrym smakiem w swoich pracach. Kwiatki, naklejki, farbki, mgiełki, wykrojniki, taśmy i tasiemki – z tego wszystkiego mogły dzieci dowoli korzystać podczas zajęć. Na koniec spotkania wszystkie prace zawisły na wystawie. 
       Kolejne warsztaty poprowadziła Pani Kamila Łukawska (Trzy Kurki) tym razem, dzieci w pocie czoła, pracowały z igłą i nitką. Już po raz drugi szyły zabawki – tym razem postawiliśmy na zwierzęta (mamuty, słonie, kameleony). Zabawa była super. Pani Kamila opowiedziała dzieciom kilka anegdot związanych ze swoją pracą oraz jak rodzą się pomysły na coraz to nowe i zaskakujące zabawki. Oczywiście każda wykonana zabawka znalazła swoje miejsce na przygotowanej wystawie.
      Między warsztatami, znalazł się czas na chwile relaksu i odpoczynku oraz na rywalizacje sportowe. Z tego tytułu odwiedziliśmy dzieci ze świetlicy w Manowie. Wspólnie z tamtejszymi dziećmi oraz z dziećmi z Wyszewa został rozegramy mecz integracyjny. Na sam koniec intensywnego tygodnia zorganizowana została nocka w świetlicy, połączona z nocnymi podchodami i ogniskiem.
      Drugi tydzień zajęć rozpoczęliśmy od zajęć profilaktycznych „Żyjmy zdrowo i kolorowo". Na początek została przeprowadzona pogadanka na temat prawidłowego odżywiania się, powstała piramida zdrowia, którą dzieci wykonały, malując farbami - "Kosze pełne warzyw i owoców". Na sam koniec wykonały owocowe szaszłyki, które chętnie skosztowały. 
      W tym samym tygodniu, odbyła się pierwsza wycieczka do "Wioski labiryntów" w Paprotach, gdzie dzieci uczestniczyły w grze terenowej „Tajemnica Druida", zdobywały labiryntową wieżę, układały paprockie zwierzaki, rozwiązywały hasło Druida, grały w labiryntowe szachy i zdobywały piaskową górę. Po wspólnych zabawach dzieci miały zapewniony posiłek. Po obiedzie przyszedł czas na zabawę i tworzenie mydlanych baniek. 
       Następne dni minęły pod hasłem gier i zabaw. Ulubioną zabawą okazała się bitwa wodna. Ponad 100 balonów napełnionych wodą, latało nad świetlicą i chłodziło dzieci. Zabawa była tak udana, że w ruch poszły miski, miseczki, wiaderka, butelki. Wszyscy uczestnicy zabawy byli mokrzy, ale szczęśliwi. 
       W piątek ponownie odbyła się nocka w świetlicy, połączona z wieczornym spacerem i grillem. Również tej nocy odbyła się sesja zdjęciowa na quadach.
       Trzeci tydzień obrodził w wiele wycieczek poza teren Cewlina. Na początku tygodnia wraz dziećmi z Wyszewa odwiedziliśmy Multikino w Koszalinie. Dzieci wzięły udział w seansie filmowym pt.: „Gang wiewióra"- bajka pełna ciekawych wątków i zaskakujących akcji. Po seansie dzieci miały czas na McDonalda. 
       Kolejna wycieczka odbyła się do Muzeum 6d w Kołobrzegu. W muzeum dzieci zapoznały się z historią Pomorza, życiem i pracą społeczności zamieszkującej kiedyś nadbałtyckie wybrzeże. Następnie wybraliśmy się do Ustronia Morskiego i odwiedziliśmy „WESTERN PARKU". Wizyta w Western Park miała charakter edukacyjno – rozrywkowy. Uczestnicy oprócz dobrej zabawy, zdobyli wiedzę o plemionach Indian oraz trudach, jakie znosili pierwsi osadnicy na Dzikim Zachodzie. Dzieci najpierw oglądały tipi i wysłuchały krótkiej historii na temat pierwszych Indian. Była przejażdżka konna, na quadach, tańce kowbojskie, strzelanie z łuków i z karabinu do celu, zwiedzanie mini Zoo i inne tego typu rozrywki. Na terenie parku znajduje się trampolina, plac zabaw, dmuchany zamek oraz indiański tor przeszkód. Dla każdego dziecka przygotowany został poczęstunek. 
       Ostatnią naszą wycieczką była wizyta w koszalińskiej kręgielni. Był to nasz kolejny wyjazd na kręgle, ale zawsze pełen atrakcji i dobrej zabawy. Dzieci podzielone na drużyny wiekowe, miały możliwość zmierzenia się z rówieśnikiem, jak i z samym sobą. Podczas gry otrzymały poczęstunek (pizza i napoje). W tym też tygodniu, mieliśmy okazję stać się gospodarzami wielkiego, piłkarskiego wydarzenia. Na nowym boisku w Cewlinie, odbył się mecz Cewlino-Wyszewo-Manowo. Mecz nie miał na celu wyróżnienia jednej z drużyn, dlatego też były one mieszane, a wynik końcowy nie miał znaczenia. Tym razem postawiliśmy na dobrą zabawę i integrację. Po skończonym meczu, zamiast tradycyjnej wymiany koszulek, dzieci postawiły na wspólną zabawę polegającą na oblewaniu się wodą. Taka zabawa schłodziła wszystkich, nawet opiekunów zajęć. Na zakończenie, wspólnie spędzonych trzech tygodni obył się pożegnalny grill a, dzieci z Cewlina przygotowały małe przedstawienie dla instruktora Anny Stor i Pani Karoliny Chromik, które było podziękowaniem za opiekę i wspólną zabawę.


Dzieci ze świetlicy wiejskiej w Cewlinie wraz z instruktorem składają serdeczne podziękowania za sfinansowanie oraz pomoc przy organizacji tegorocznych zajęć wakacyjnych pracownikom Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Manowa, Gminnego Ośrodka Kultury w Wyszewie, Radzie Sołeckiej Cewlina , rodzicom, a w szczególności Pani Karolinie Chromik za opiekę nad dziećmi podczas wycieczek, Pani Alicji Reiske, Pani Kamili Łukawskie, Pani Annie Wiśniewskiej oraz Firmie Przewozy osobowo – towarowe „Rumcajs" z Rosnowa. Również dziękuję instruktorom świetlic w Manowie i Wyszewie za wspólną pracę podczas tegorocznych zajęć wakacyjnych. Dzięki Wam możliwa była realizacja naszych planów związanych z organizacją tegorocznych zajęć wakacyjnych.
Instruktor - lic. Anna StorBrak komentarzy:

Prześlij komentarz