Świetlica Wiejska w Cewlinie - podlegająca pod:

czwartek, 3 marca 2016

ferie 2016Tegoroczna przerw zimowa rozpoczęła się 1 lutego br. W tym okresie dzieci uczęszczające na zajęcia zorganizowane w świetlicy w Cewlinie miały możliwość udziału w zajęciach profilaktycznych,warsztatach hobbystycznych, sportowych judo, taniec, teatrzyk, wycieczkach do Centrum nauki „Experyment", "JumpCity" w Gdyni, na basen w Darłówku oraz do koszalińskiego 
Multikina . Zajęcia sfinansowane zostały przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Radę Sołecką Cewlino oraz rodziców.

Pierwszego dnia zajęć zorganizowanych wyruszyliśmy na wycieczkę do Auqa Parku w Darłówku. Podczas 3 godzinnego pobytu w prawdziwym centrum zabaw wodnych każdy wyszedł zadowolony i uszczęśliwiony. W drodze powrotnej na twarzy dzieci zadowolenie nie miało końca. Wymiana wrażeń dotyczących zjazdów wodnych towarzyszyła im przez całą powrotną podróż.

Dzień drugi okazał się strzałem w 10-tkę. za zasługą Pani Paulina Gryniewicz - trener tańca nowoczesnego, która przeprowadziła zajęcia z dziećmi. Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe kroki i figury taneczne różnych stylów tańca. Zajęcia tak spodobały się uczestnikom, że od 4 marca cyklicznie, będą odbywały się w Cewlinie. 

Dzień trzeci to wizyta w Rosnowie i spotkanie z dziećmi z Grzybnicy na zajęciach judo, które prowadził Pan Mirosław Pawlak. Na treningu dzieci miały okazję poznać ciekawą dyscyplinę pochodzącą z dalekiej Japonii. Poznały jej historię, zasady, techniki, a nawet japońskie słownictwo. Judo jest dyscypliną wspaniale wpływającą na rozwój fizyczny i psychiczny dzieci. Trening charakteryzował się przewagą ćwiczeń ogólnorozwojowych oraz zabaw rozwijających sprawność i zwinność młodego zawodnika. Na sam koniec Pan Mirosław wraz ze swoją córką, pokazał kilka chwytów i przewrotów w Judo. Trening wzbudził duże zainteresowanie dzieci i mamy nadzieję, że nie było to nasze pierwszy,a za razem ostatnie spotkanie z tą dyscypliną sportu. 

Dzień czwarty spędziliśmy w koszalińskim Multikinie. „Odlotowa przygoda" to przede wszystkim wzruszająca rodzinna historia o pojednaniu, miłości, zaufaniu i wybaczeniu. Bajka ta to historia dzielnego dwunastolatka Mike’a Goldwinga. Dziadek Mike’a był przed laty astronautą, w kosmiczne ślady poszedł także jego syn. Od lat nie rozmawiają ze sobą. Największym marzeniem Mike’a jest próba „zatknięcia flagi”, czyli oznaczenia swego zwycięstwa we wszystkim, co robi. Najbardziej na świecie chciałby jednak pogodzić ze sobą zwaśnionych członków rodziny. 

Środa 10 lutego okazała się dniem pełnym wrażeń. a to za sprawą wyjazdu na wycieczkę do Gdyni. Wczesnym rankiem wyruszyliśmy w daleką drogę. Po trzech godzinach dotarliśmy do Centrum nauki „Experyment". Zwiedziliśmy cztery główne wystawy hydroświat, drzewo życia, akcja: człowiek, niewidoczne siły.To jedno z pierwszych tego typu miejsc w Polsce, gdzie odkrywcy- amatorzy na własną rękę mogli przeprowadzić różnego rodzaju doświadczenia i zrozumieć zjawiska występujące w przyrodzie. W trakcie wycieczki można było przypomnieć sobie proste zasady fizyki, optyki oraz pogłębić wiedzę o środowisku i anatomii. Dzieci bardzo chętnie korzystały z interaktywnych stanowisk. Uczestnikom wycieczki podobało się stanowisko , na którym można było tworzyć w piasku tropy zwierząt, a także makieta ukazująca siłę wiatru. Ogromne wrażenie zrobiła komnata Amesa, w której dzięki złudzeniu optycznemu odnosi się wrażenie, że osoby w niej przebywające są bądź olbrzymami, bądź liliputami. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli pod ogromnym wrażeniem zjawisk, których doświadczyli w Centrum Nauki i poczuli się przez moment jaki prawdziwi odkrywcy. Po naładowaniu głowy nowymi doświadczeniami i wiedzą przyszedł czas na rozruszanie mięśni. W tym celu udaliśmy się do JumpCity - parku trampolin. Po krótkim szkoleniu i poznaniu zasad, tam panujących wzięliśmy udział w ciekawej lekcji wf-u pod okiem wykfalifikowanych instruktorów. Pan instruktor pokazała nam różne efektywne sposoby skakania i bezpiecznego upadania. Atrakcji nie brakowało : skoki, wyskoki, salta, trampolinowy „zbijak”, basen z gąbkami - to nie tylko zabawa, ale i doskonała okazja by zadbać o swoje zdrowie. Na sam koniec wizyty w Gdyni udaliśmy się na pierogowy obiad. Zmęczeni ale pełni wrażeń wróciliśmy do Cewlina. 
Przedostatni dzień ferii to nocne spotkanie w świetlicy. Podczas nocki wspólnymi siłami nagraliśmy film profilaktyczny, ukazujący problem palenia papierosów wśród młodzieży gimnazjalnej. Nasz krótki film był zainspirowany serialem "Szkoła" i w takim klimacie został przez dzieci nagrany i zmontowany. Poza nagrywaniem, również znaleźliśmy czas na zabawę i wspólną kolację. 

Ostatni dzień ferii był bardzo intensywny. Już od wczesnego ranka, przygotowywaliśmy się na wizytę dzieci z dwóch zaprzyjaźnionych świetlic z Kretomina i Rosnowa. O godzinie 10: 00 dopłynęli do nas piraci. Jak się okazało ich statek zatonął… do naszej świetlicy dopłynął sam kapitan, który postanowił wraz ze swoja papugą Zosią nas porwać do wspólnej zabawy . Dzieci musiały, poprzez wykonane zadania, pokazać Kapitanowi, że są dość silne i sprytne oraz, że niczego się nie boją. W pierwszych konkurencjach dzieci musiały wykazać się sprytem i zwinnością. Każda kolejna konkurencja sprawiała, że Kapitan wraz z papugą zapominali o rozbitym statku. Wspólna zabawa nie miała końca, jednak co miłe szybko się kończy i chociaż nasi bohaterowie czuli się z nami świetnie, to jednak pożegnali się z nami i w niewyjaśniony sposób odpłynęli do innego portu.  Następnie to my staliśmy się aktorami., biorąc udział w zorganizowanym przez Komisje ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych konkursie "Nie Palę!". Komisja  obejrzała nasz amatorski film "Szkoła" oraz dwa inne przedstawienia,  dzieci ze świetlic z Kretomina i Rosnowa. Poziom okazał się bardzo wysoki, wszyscy zostaliśmy nagrodzeni słodkościami, a wyniki konkursu poznamy z czasem.  Przedostatnią atrakcją tego dnia były warsztaty hobbystyczne, które poprowadziła  Pani Małgorzata Szutko z Pracowni Niebanalnie Kreatywnej. Z okazji zbliżających się Walentynek  dzieci wykonały kartki z tej okazji.  Na sam koniec ferii Pani Paulina Gryniewicz poprowadziła zajęcia z tańca nowoczesnego. Wspólnymi siłami dzieci zatańczyły integracyjny układ "Zumba Kids". 

Dzieci  wraz z instruktorem Anną Stor, składają serdeczne podziękowania wszystkim osobą zaangażowanym w bezinteresowna pomoc w tegorocznych zajęć zimowych, a w szczególności Panu Mirosławowi Pawlakowi, Pani Renacie Majerowskiej oraz  Pani Paulinie Gryniewicz. 
Podziękowania kieruję  również  do Rodziców, Rady Sołectwa Cewlino, Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz