Świetlica Wiejska w Cewlinie - podlegająca pod:

piątek, 30 stycznia 2015

FERIE 2015


FERIE 2015 - CEWLINO


Ferie zimowe w gminie Manowo rozpoczęły się 19 stycznia i trwały do 30 stycznia 2015roku. W okresie tym dzieci miały zorganizowane zajęcia prowadzone od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 16.00. Ferie sfinansowane przez Gminną Komisję do spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Manowie, Gminny Ośrodek Kultury w Wyszewie, Radę Sołecką w Cewlinie oraz rodziców. W zajęciach codziennie brało udział 27 dzieci. Głównym celem zajęć w świetlicy było kreatywne zagospodarowanie wolnego czasu dzieci podczas ferii.


Pierwszego dnia ferii dzieci zapoznały się z planem zajęć, regulaminem oraz zasadami bezpieczeństwa. Odbyły się również warsztaty z mydła glicerynowego. Dzieci stworzyły mydełka w wybranym przez siebie kształcie, kolorze i zapachu, mogły zatapiać różne składniki wzbogacające wygląd i jakość mydełka jak muszelki, suszone zioła i kwiaty oraz inne drobiazgi. Po wykonaniu i zastygnięciu mydełka, dzieci mogły zapakować mydełka w celofanowe torebki , ozdobić sizalem i rafią . Również tego dnia wykonały piękne kartki okolicznościowe metodą scrapową. Kartki i mydełka okazały się pięknym prezentem na Dzień Babci i Dziadka.


Następne warsztaty poprowadziła Pani Anna Wiśniewska (Wiosanka), która zaproponowała wykonanie scrap-owych pudełek na dziecięce skarby. Każde dziecko mogło wykonać pudełko metodą LO – layout. Dzieci wykazały się fantazją i dobrym smakiem w swoich pracach. Kwiatki, naklejki, farbki, mgiełki, wykrojniki, taśmy i tasiemki – z tego wszystkiego mogły dzieci dowoli korzystać podczas zajęć. Na koniec spotkania wszystkie prace zostały zabrane przez uczestników warsztatów do domu.

21 stycznia stała zorganizowana pierwsza wycieczka, poza teren Cewlina, wraz z dziećmi ze świetlicy Wyszewie. Tego dnia udaliśmy się na seans filmowy do Multikina w Koszalinie na film pt.: „Noc w Muzeum" oraz do Muzeum w Koszalinie na wystawę „Święty i Prezenty” - eksponaty pochodzą ze zbiorów: Miejskiego Muzeum Zabawek w Karpaczu, Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, punktu gastronomicznego Rożen-Skansen STOPKA w Stopce koło Koronowa, zbiorów własnych Muzeum w Koszalinie.


Czwartkowy dzień upłyną pod hasłem „igły i nitki" – odwiedziła nas zaprzyjaźniona od lat pracownia „Trzy Kurki" - której właścicielką jest Pani Kamila Łukawska (mieszkanka Cewlina). Dzieci miały możliwość projektowania, tworzenia własnych zabawek – w tym roku dzieci uszyły koniki . Dzielnie dawały sobie radę z igłą i nitką, jak również z maszyną do szycia. Pod czujnym okiem Pani Kamili, Pani Karoliny i Pani Ani powstały cudowne konie. Podczas tego dnia miło i kreatynie spędziliśmy czas.
W piątek odwiedziła nas Pani Angelika Nowak (instruktorka tańca nowoczesnego, założycielka grupy tanecznej „Chichotki” z Manowa). Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe kroki i figury taneczne różnych stylów tańca. Wykorzystano znane dzieciom układy choreograficzne oraz różne piosenki dziecięce i współczesne. Nauka proponowanych układów tanecznych odbywała za pomocą metody odtwórczo – naśladowczej z wykorzystaniem improwizacji ruchowej dostosowanej i modyfikowanej do możliwości i potrzeb grup. Podczas zajęć tanecznych równolegle w kuchni trwały zajęcia kulinarne, najmłodsze dziewczynki wraz z Panią Karoliną Chromik upiekły pyszne bułeczki drożdżowe, które ze smakiem zjadły dzieci.

W poniedziałek dzieci wykonały nowe dekoracje z okazji zbliżających się Walentynek, została przeprowadzona pogadanka na temat uczuć i ich wyrażania. Również dzieci wykonały nową dekorację sali.

We wtorek odbyły się warsztaty hobbystyczne z filcowania na mokro, które poprowadziła Pani Małgorzata Szutko z Pracowni niebanalnie Kreatywnej z Koszalina. Otwartość na nowe wyzwania była wielkim atutem uczestników. Dzieci były dociekliwe, wnikliwe, sumienne i staranne. Z zaangażowaniem wykonywały swoje zadania. Eksperymentowanie z nowym materiałem dawało wiele satysfakcji, poszerzało horyzonty wiedzy, pobudzało twórczo. Uczestnicy poszukiwali różnych sposobów, chętnie konsultowali pomysły, pytali, radzili się, szukali nowych niekonwencjonalnych rozwiązań. Wiedza została szybko przyswojona w oparciu o część praktyczną i teoretyczną. Zamierzone cele zostały osiągnięte i zrealizowane. Dzieci były otwarte na działania oraz rozwiązania z zakresu rękodzieła artystycznego, chętnie mieszały kolory włókien– by uzyskać ciekawy efekt końcowy. Filcowanie zyskało uznanie, a praca z materiałem stała się swego rodzaju przygodą.

W środę została zorganizowana wycieczka do Darłówka na basen, wraz z dziećmi z Wyszewa. Przed wejściem na basen dzieci zostały zapoznane z regulaminem i zasadami bezpieczeństwa. Zabawa w wodzie nie miała końca, a trzy godziny zleciały w zawrotnym tempie.

W czwartek odwiedziła nas ponownie - Pani Angelika Nowak i porwała dzieci do tańca. Choć warsztaty taneczne trwały tylko dwa dni ,udało się Pani Angelice wraz z dziećmi ułożyć układ taneczny, który po zakończeniu ferii będziemy ćwiczyć. W kuchni wraz z Panią Karoliną chłopcy przygotowali pizzę dla każdego uczestnika zajęć.Na zakończenie ferii zajęć odbyła się dyskoteka. Wszyscy bawili się świetnie, a powodów do radości było wiele. Czas pomiędzy piosenkami urozmaicały konkursy, rozmowy oraz zabawa w „Randkę w ciemno” – która rozbawiła wszystkich do łez.Dzieci ze świetlicy wiejskiej w Cewlinie wraz z instruktorem składają serdeczne podziękowania za sfinansowanie oraz pomoc przy organizacji tegorocznych  ferii pracownikom Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Manowa, Gminnego Ośrodka Kultury w Wyszewie, Radzie Sołeckiej Cewlina , rodzicom, a w szczególności Pani Karolinie Chromik za opiekę nad dziećmi podczas wycieczek, Pani Małgorzacie Szutko, Pani Kamili Łukawskie, Pani Angelice Nowak  Pani Annie Wiśniewskiej oraz Firmie Przewozy osobowo – towarowe „Rumcajs" z Rosnowa. Również dziękuję instruktorom świetlic w Manowie i Wyszewie za wspólną pracę podczas tegorocznych zajęć .
 Dzięki Wam możliwa była realizacja naszych planów związanych z organizacją tegorocznych ferii.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz